AML/CFT co to jest?
Zastanawiasz się, co to jest AML/CFT? To skróty od angielskich słów:
- AML – Anti-Money Laundering (przeciwdziałanie praniu pieniędzy),
- CFT – Counter-Terrorism Financing (przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu).
To nic innego jak procedury dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, które powinny stworzyć instytucje obowiązane. Mają one na celu ochronę przed przepływem i wykorzystywaniem pieniędzy pozyskiwanych z nielegalnych źródeł i utrudnienie oszustw podatkowych.
W Polsce ustawą implementującą unijną dyrektywę AML/CFT jest Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Określa ona szczegółowo, co powinien zawierać system AML/CFT w firmie.
Kogo dotyczy obowiązek AML/CFT?
Wiesz już, co to jest AML i CFT, ale być może zastanawiasz się, czy dotyczy Twojej firmy? Obowiązek AML i CFT obejmuje instytucje obowiązane wymienione w Art. 2 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Są wśród nich m.in.:
- Banki krajowe i instytucje finansowe,
- Firmy inwestycyjne,
- Spółki prowadzące rynek regulowany,
- Fundusze inwestycyjne,
- Zakłady ubezpieczeń i pośrednicy ubezpieczeniowi,
- Notariusze,
- Adwokaci i radcy prawni,
- Doradcy podatkowi,
- Fundacje,
- Kantory,
- Biura Rachunkowe,
- Operatorzy pocztowi.
Obowiązki AML/CFT dla instytucji obowiązanych
Instytucje obowiązane mają obowiązek wyznaczenia kadry kierowniczej wyższego szczebla odpowiedzialnej za wykonanie zapisów wspomnianej ustawy, a gdy w firmie działa zarząd, wyznacza on osobę odpowiedzialną za wdrożenie obowiązków ustawowych. W przypadku jednoosobowych działalności taką osobą jest właściciel firmy. Zadaniem instytucji obowiązanych jest również przeszkolenie wyznaczonych osób w zakresie ich obowiązków nałożonych przez ustawę.
Rolą instytucji obowiązanych jest identyfikowanie i ocena ryzyka związanego z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu odnoszących się do ich działalności z uwzględnieniem czynników ryzyka. Stosują one wobec swoich klientów środki bezpieczeństwa finansowego określone w Art. 34 wspomnianej ustawy.
Organizacje, których dotyczy ustawa implementująca dyrektywę AML/CFT, mają obowiązek wprowadzenia wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Określa ona szczegółowe zasady postępowania.
Obowiązki AML/CFT to również sporządzanie oceny ryzyka i jej aktualizacja oraz przechowywanie dokumentacji.
AML/CFT nowe obowiązki – co jeśli ich nie dopełnisz?
Za niedopełnienie ustawowego obowiązku organy nadzorcze mogą nałożyć karę administracyjną, np. pieniężną. Dlatego lepiej zadbać o to, by w tym obszarze firma działała zgodnie z obowiązującym prawem.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu to obszerny ponad 100 stronicowy dokument. Jeśli Twoi pracownicy nie są jeszcze przeszkoleni w obszarze AML/CFT i chcesz dopełnić ustawowego obowiązku, by uniknąć negatywnych konsekwencji, skontaktuj się ze mną. Prowadzę kompleksowe, certyfikowane szkolenia AML/CFT stacjonarnie w siedzibie firmy lub online. Pomagam również tworzyć i wprowadzać procedury wewnętrzne dopasowane do specyfiki organizacji. Sprawdź szczegółowy opis szkolenia AML/CFT.
Twoi pracownicy są już przeszkoleni w zakresie AML/CFT? Świetnie, ale czy masz pewność, że prawidłowo dopełniają formalności wynikających z ustawy? Jeśli nie, mogę ocenić system AML/CFT Twojej firmy, przeprowadzając audyt AML.