Co obejmuje ustawa AML/CFT i jaki wpływ mają jej procedury na funkcjonowanie firmy?

5 gru, 2024

Ustawa AML/CFT o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu implementująca unijną dyrektywę, nakłada na firmy szereg wymogów mających na celu zapobieganie przestępstwom finansowym. Instytucje obowiązane, określone w ustawie w art. 2 ust. 1, muszą dopełnić wynikających z niej obowiązków, stworzyć odpowiednie procedury AML/CFT i przeszkolić w tym zakresie pracowników. Szukasz odpowiedzi na pytania – co obejmuje ustawa AML/CFT, jak spełnić jej wymogi i zastanawiasz się, jak to wpłynie na funkcjonowanie Twojej firmy? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

Nowa ustawa AML/CFT

Ustawa AML/ CFT (z ang. Anti-Money Laundering – przeciwdziałanie praniu pieniędzy, Counter-Terrorism Financing – przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu) szczegółowo określa procedury dotyczące przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Mówi także o tym, co powinien zawierać system AML/CFT.

Pranie pieniędzy rozumiane jest jako wykorzystywanie dochodów uzyskanych w sposób nielegalny z działalności przestępczej w celu wprowadzenia ich na rynek jako pochodzących z legalnych źródeł. Natomiast finansowanie terroryzmu polega na pozyskiwaniu i przekazywaniu środków ze źródeł legalnych lub nie w celu wspierania organizacji terrorystycznych.

Wymogi wynikające z ustawy AML/CFT

Ustawa AML/CFT nakłada na firmy szereg obowiązków, a to wiąże się nieuchronnie ze zmianami w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Instytucje obowiązane mają obowiązek przeszkolenia wyznaczonych osób w zakresie nowych, ustawowych wymogów. Ważne, by programy szkoleniowe uwzględniały charakter, rodzaj i rozmiar działalności prowadzonej przez instytucję obowiązaną.

Kolejny ważny krok to stworzenie wewnętrznej procedury AML w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, określającej szczegółowo zasady postępowania oraz wewnętrznej procedury anonimowego zgłaszania przez pracowników lub inne osoby. Istotna jest również bieżąca weryfikacja i w razie potrzeby aktualizacja procedur, a także przechowywanie stosownej dokumentacji.

Wdrażając procedury zgłaszania nieprawidłowości, dobrze zapoznać się również z ustawą o sygnalistach, która weszła w życie 25 września 2024 roku. Ma ona na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony i poufności sygnalistów (osób zgłaszających nieprawidłowości, nadużycia czy nieetyczne zachowania w miejscu pracy).

Jednym z bardzo istotnych wymogów ustawy AML/CFT jest ocena ryzyka AML/CFT odnosząca się do działalności danej instytucji obowiązanej oraz stworzenie odpowiedniego dokumentu w wersji papierowej lub elektronicznej. Dokument ten określa ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz określa środki do ich zapobiegania. W wielu firmach ryzyko zmienia się bardzo dynamicznie, ponieważ wpływa na nie wiele czynników, dlatego nie wystarczy przeprowadzić ocenę ryzyka raz. Ustawodawca nałożył na instytucje obowiązane obowiązek, określony w art. 27 ust. 3 ustawy AML/CFT – aktualizacji oceny ryzyka „w razie potrzeby, nie rzadziej jednak niż co dwa lata”. Przy ocenie ryzyka instytucje obowiązane mogą uwzględniać obowiązującą krajową ocenę ryzyka, jak również sprawozdanie Komisji Europejskiej, o którym mowa w art. 6 ust. 1–3 dyrektywy 2015/849.

Instytucje obowiązane mają również obowiązek stosowania wobec swoich klientów środków bezpieczeństwa finansowego.

Przepisy AML/CFT – pomogę Ci przez nie przebrnąć

Dostosowanie działań firmy do przepisów ustawy AML/CFT i ocena ryzyka wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników i zmiennych, a w efekcie wielu zmian w funkcjonowaniu organizacji. Z moim wsparciem, łatwiej przejdziesz przez ten proces. Chcesz dobrze zinterpretować przepisy ustawy AML/CFT i odpowiednio je wdrożyć w swojej firmie? Skontaktuj się ze mną. Prowadzę szkolenia AML/CFT stacjonarnie i online. Jestem na bieżąco z przepisami. Przeszkolę Twoich pracowników, pomogę Ci stworzyć lub dostosować procedurę AML/CFT w firmie do wymogów ustawy.

Posiadasz już system AML/CFT w swojej organizacji, ale chcesz mieć pewność, że działa prawidłowo? Zamów audyt AML/CFT, podczas którego szczegółowo sprawdzę zgodność działań z przepisami prawa i zasugeruję ewentualne zmiany.

This will close in 18 seconds

Call Now Button